We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
540 Series Carriage C-Clamps, Sliding Pin, 2 1/16 in Throat Depth
SKU
ORS82522003
by Wilton
$51.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Frames made from high strength ductile iron castings
- Sliding pin (vise type) handle, single acme thread rolled spindle and oscillating ball and socket tip
Category: C-Clamps
Frames made from high strength ductile iron castings. Sliding pin (vise type) handle, single acme thread rolled spindle and oscillating ball and socket tip.
| Body Material | Cast Iron |
|---|---|
| Finish | Black Paint |
| Handle Material | Steel |
| Handle Type | Sliding Pin |
| Locking Type | Thread Locking |
| Min. Proof Test | 2 |
| 150 lb | |
| Opening Size [Max] | 0 to 4 in |
| Pressure [Nom] | 2 |
| 150 lb | |
| Quantity | 6 per case |
| Spindle Diam | 5/8 in |
| Throat Depth [Nom] | 2-1/16 in |
| Type | C-Clamp |
| Wt. | 1-1/2 lb |
| Weight (lbs) | 2.2400 |
|---|---|
| Brand | Wilton |
| UPC | 019907220039 |
| MPN | 22003 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |


Log In