We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
56 Series Worm Drive Clamps
SKU
ORS42056128
by Ideal
$24.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Quick release style worm drive clamps are indispensable for installation in "closed" systems where the clamp must be disengaged to be applied.
- The swivel-action locking of screw to band makes both installation and removal fast and easy.
Category: Hose Clamps
Quick release style worm drive clamps are indispensable for installation in "closed" systems where the clamp must be disengaged to be applied. The swivel-action locking of screw to band makes both installation and removal fast and easy.
| Length [Nom] | 0 in |
|---|---|
| Width [Nom] | 0 in |
| Wt. | 0.13 lb |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Ideal® |
| UPC | 420-56128 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2500 |
| MPN | 56128 |
| Brand | Ideal |


Log In