We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Air King BFQF70 Exhaust Fan, 70 cfm, Fluorescent Lamp
Delivered in 2-4 business days
Excellent ASHRAE 62.2 ventilation solution. High efficacy fluorescent lamp that complies with the California title 24 residential lighting standard and provides about the equivalent of 100 W of incandescent lighting. Includes exhaust fan housing, blower (motor), grill, snap-in bracket, 26 W GU24 lamp, 4 in round duct collar with a plastic damper protects against back drafts and ensures quiet operation and instruction sheets. UL listed for installation over a tub or shower on a GFCI circuit.
Excellent ASHRAE 62.2 ventilation solution. Includes 6 watt, GU24 LED lamp and provides about the equivalent of 100 watts of incandescent lighting. Includes exhaust fan housing, blower (motor), grill, snap-in bracket, and a 4" round duct collar with a plastic damper which protects against back drafts and ensures quiet operation, and instruction sheets. UL Listed for installation over a tub or shower on a GFCI circuit.
| Air Flow Rate | 70cfm |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 0.5A |
| Duct Size | 11 in L x 10-1/2 in W |
| Includes | Blower Grill with Light Lens 6 W LED Lamp Snap-In Mounting Bracket Damper and Duct Collar |
| Installation Type | Snap-In Bracket |
| Lamp Type | LED |
| Material | ABS |
| Speed Rating | 1225rpm |
| UPC | 083162903006 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.5000 |
| MPN | BFQL70 |
| Brand | Air King |

Log In