We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Air King DRLC703 Exhaust Fan, 70 cfm, Fluorescent Lamp, 1.6 A, White
SKU
ORG7096324
by Air King
$82.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Moonstone glass light lens disperses light throughout the room
- Utilizes a 26 W medium base energy efficient fluorescent lamp
- Easily installs using the included adjustable hanging brackets
- 4 in plastic damper protects against backdrafts and ensures quiet operation
- All functions can be wired to operate separately
- For ventilating bathrooms up to 70 sq-ft and Other Rooms up to 85 sq-ft
Category: Bath Fans
Grill is 13-1/2 in Dia. Ribbed frosted glass light lens. 2 to 60 W maximum, type A19, medium base bulbs, bulbs not included. One-piece polymeric wheel. Plastic duct collar for 4 in duct connection, comes complete with built in non-metallic back draft damper for quiet operation. Rated Type IC for ceilings insulated to R-40. UL listed. HVI2100 Certified.
| Air Flow Rate | 70cfm |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 1.6A |
| Dimensions | 13-1/2 in W x 5-7/8 in D |
| Duct Size | 4in |
| Finish | Baked Enamel |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Includes | Blower Damper and Duct Collar Grill with Glass Light Lens Hanger Bars |
| Installation Type | Hanger Bar |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Light Color | Ribbed Frosted Moonstone |
| Material | Metal |
| Sound Level | 4 Sones |
| Speed Rating | 1725rpm |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60 W Incandescent 44 W Fan 26 W CFL |
| Weight (lbs) | 13.0000 |
|---|---|
| Brand | Air King |
| UPC | 083162274113 |
| MPN | DRLC703 |

Log In