We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Air KingВ™ Steel Safety Clip, Standard, 0.080 in dia, 1-3/4 in L
SKU
ORS238AC1
by Dixon Valve
$30.58 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Same size for all coupling sizes.
- Used to ensure couplings will not become accidentally disconnected.
Category: Pins
Same size for all coupling sizes. Used to ensure couplings will not become accidentally disconnected.
| Length [Nom] | 1-3/4 in |
|---|---|
| Material | Steel |
| Pin Size [Nom] | 0.080 in |
| Quantity | 25 per bag |
| Type | Standard |
| Wt. | 0.01 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 31160000 |
| Manufacturer | Dixon Valve |
| UPC | 238-AC1 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | AC1 |
| Brand | Dixon Valve |

Log In