We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AirSoft Reusable Earplugs, TPE, White Nylon Cord
SKU
ORS154AS30W
by Honeywell
$111.56 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Advanced air pocket design features internal noise-blocking fins.
- Rounded flanges, tapered shape fits better in the ear canal.
- Firm stem facilitates easy insertion and removal.
- Four-flange profile creates better seal in the ear canal.
- Less pressure in the ear canal eliminates that “plugged up” feeling.
Category: Hearing Protection
Advanced air pocket design features internal noise-blocking fins. Rounded flanges, tapered shape fits better in the ear canal. Firm stem facilitates easy insertion and removal. Four-flange profile creates better seal in the ear canal. Less pressure in the ear canal eliminates that “plugged up” feeling.
| Body Material | Thermoplastic Elastomer |
|---|---|
| Color | Blue |
| Maximum Attenuation @ Frequency | 44.2 dB @ 8 kHz |
| Noise Reduction Rate (NRR) | 27 dB |
| Packing Type | Impact Case |
| Quantity | 50 pair per box |
| Type | Corded |
| Wt. | 0.02 lb |
| Country of Origin | MX |
| UNSPSC | 46181901 |
| Manufacturer | Honeywell |
| UPC | 033552000402 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5000 |
| MPN | AS-30W |
| Brand | Honeywell |


Log In