We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akro-Mils 12-Gallon Keep Box Container w/ Lid
SKU
AKM66486CLDBL
by Akro-Mils
$34.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stacks securely up to 5 high when fully loaded
- Ergonomic handles for easy carrying
- Clear design keeps contents visible
- Totes nest when empty to conserve space
- Attached lids can't get lost
Category: File Storage Boxes
KeepBox is ideal for all household and office storage needs. Clear tote allows instant identification of contents. Lids are attached with full-length steel hinge pins for durability. Secure the interlocking lid with wire tie or padlock (both sold separately) by using the hole in the edge of the lid directly above one of the handles and a corresponding hole in the storage box. Ergonomic handles make carrying easy, even under a full load. Unique rib design prevents jamming when nested on store shelves. Containers nest when not in use, taking up less storage space.
| Additional Warranty Information | same as other products. |
|---|---|
| Application/Usage | Apparel |
| Brand Name | Akro-Mils |
| Case Style | Box |
| Closure Type | Hinged |
| Country of Origin | United States |
| Features | Lockable |
| Height | 12.5" |
| Length | 21.5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 66486CLDBL |
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Clear |
| Product Line | KeepBox |
| Product Name | 12-Gallon Keep Box Container with Lid |
| Product Type | Storage Case |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 12 gal |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Width | 15" |
| UNSPSC | 44111515 |
| Weight (lbs) | 5.2000 |
|---|---|
| Brand | Akro-Mils |
| UPC | 032903312201 |
| MPN | 66486CLDBL |

Log In