We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akro-Mils 26-Drawer Stackable Cabinet
SKU
AKM10126
by Akro-Mils
$47.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Organizes and protects hardware, office supplies and more
- 26 combo dividable drawers multiply storage options
- Clear, unbreakable drawers for easy content identification
- Rear stop tabs prevent contents from spilling
- Inside dimensions: Large drawer - 4.9" x 4.1" x 2.2"; Small drawer - 5.1" x 4.7" x 1.6"
Category: File Storage Boxes
Strong plastic cabinet organizes and protects your small supplies and other components. Cabinets stack securely and can also be wall-mounted with keyhole slots. This stackable cabinet includes 26 large and small dividable drawers to multiply storage options. Clear unbreakable drawers offer easy content identification. Finger-grip drawer pulls provide easy access, and rear stop tabs prevent contents from spilling. Frame is made of one-piece, high-impact plastic. Dividers are molded into the back of the cabinet.
| Application/Usage | Multipurpose |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Akro-Mils |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 6.4" |
| Drawer Color | Clear |
| Features | Finger Grip |
| Features | Stackable |
| Features | Unbreakable |
| Height | 10.3" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 10126 |
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Product Material | Polymer |
| Product Name | 26-Drawer Stackable Cabinet |
| Product Type | Drawer Cabinet |
| Recycled | No |
| Total Number of Compartments | 26 |
| Weight (Approximate) | 5.25 lb |
| Width | 20" |
| UNSPSC | 44111502 |
| UPC | 032903101652 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.0000 |
| MPN | 10126 |
| Brand | Akro-Mils |


Log In