We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akro-Mils Akrobins Storage Bins
SKU
AKM30235B
by Akro-Mils
$21.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stacks, hangs or sits on shelving
- Large label area for easy coding and scanning
- Anti-slide stop keeps stacked bins from shifting
- Curved hopper front makes it easy to retrieve parts
Category: General Storage Bins & Totes
Develop an efficient storage system using these versatile bins that stack with each other or sit on shelving. Take back valuable floor space by hanging from Akro-Mils louvered panel (sold separately) hanging systems. Injection-molded, blue industrial-grade polymer bins are virtually unbreakable and waterproof.
| Application/Usage | Tool Storage |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Akro-Mils |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 10.9" |
| Features | Corrosion Proof |
| Features | Stackable |
| Features | Unbreakable |
| Features | Water Proof |
| Height | 5" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 30235B |
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Polymer |
| Product Name | Akrobins Storage Bins |
| Product Type | Tools Bin |
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 1.67 lb |
| Width | 11" |
| UNSPSC | 24112003 |
| UPC | 032903038156 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5000 |
| MPN | 30235B |
| Brand | Akro-Mils |





Log In