We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akro-Mils Heavy-Duty Stackable Storage Bins
SKU
AKM30283B
by Akro-Mils
$47.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty with high storage capacities
- Large label area
- Easy to carry
- 300 lb. weight capacity
- Internal dimensions: 16-7/8" x 16-9/16" x 11-3/8"
Category: General Storage Bins & Totes
Control inventories, shorten assembly times and minimize part-handling with this Super-Size AkroBin. Heavy-duty bins securely stack atop each other or sit on shelving. Molded of high-density, industrial-grade polymer, they are unaffected by weak acids and alkalis. Sturdy, one-piece construction is waterproof, rustproof and corrosionproof. Equipped with a large molded-in handle, the bin is easy to carry.
| Additional Warranty Information | same as other products |
|---|---|
| Brand Name | Akro-Mils |
| Case Style | Bin |
| Compartment Depth | 16.87" |
| Compartment Height | 11.37" |
| Compartment Width | 16.56" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 20" |
| Exterior Material | Polymer |
| Features | Chemical Resistant |
| Features | Corrosion Proof |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Rust Proof |
| Features | Stackable |
| Features | Water Proof |
| Height | 12" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 30283B |
| Manufacturer | Akro-Mils / Myers Industries, Inc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue |
| Product Line | AkroBins |
| Product Model | 30283B |
| Product Name | Heavy-Duty Stackable Storage Bins |
| Product Type | Storage Case |
| Recycled | No |
| Stackable | Yes |
| Strength | Heavy Duty |
| Weight (Approximate) | 5.27 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Width | 18.4" |
| UNSPSC | 44111503 |
| UPC | 032903075687 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.0000 |
| MPN | 30283B |
| Brand | Akro-Mils |


Log In