We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series Black Flip and Nest Table Base for 60" to 72" Wide Tops
SKU
ALEVA7276BK
by Alera
$113.00
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Durable, powder-coated steel resists chipping and scratching.
- Locking casters for mobility and safety or glides for fixed position use.
- Flip-down mechanism to fold and nest tables.
- Top and base sold and shipped separately.
Category: Office Tables
With a handy lever on both sides, simply flip-up for fast setup or flip-down to nest away. Vertically aligned nesting design ensures a small storage footprint. Includes detachable punched-metal privacy panel. Compatible with most table tops. Durable, powder-coated steel resists chipping and scratching. Four locking casters for mobility or four glides for fixed usage. All hardware included. LargeFor 60" to 72" wide tops. Color Family: Black; Base Color: Black; Overall Width: 55.78"; Overall Depth: 23.63".
| Base Color | Black |
|---|---|
| Base Type | Locking Casters or Glides |
| Base/Leg Material | Steel |
| Caster/Glide/Wheel | Four Casters and Glides |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| For Use With | Alera® Valencia™ Series 72" and 60" Table Tops |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 28.5" |
| Overall Depth | 23.63" |
| Overall Width | 55.78" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Large—For 60" to 72" wide tops. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167100643 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 34.6700 |
| MPN | VA7276BK |
| Width (in) | 56" |
| Depth (in) | 23.5" |
| Height (in) | 28.5" |
| Color | Black |
| Brand | Alera |

Log In