We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series Espresso/Walnut Reversible Rectangular Table Top
Delivered in 2-4 business days
- Table tops and bases are sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Create your own unique workstation, training table or conference table.
- Reversible table tops have a different color and pattern on each side.
- Durable laminate is water, scratch, and dent-resistant.
- Colors coordinate with Alera Valencia and Open Office Series furniture.
- Commercial grade, 1" thick top.
Create your own unique workstation, training table or conference table, and keep your options open. Reversible table-tops feature a different color and pattern on each side; and when you pair them with Alera height-adjustable bases, you can create workstations, training tables or conference tables that can easily accommodate either sitting or standing sessions. Commercial grade, 1" thick tops feature durable laminate-material construction to ensure excellent water, scratch, and dent-resistant performance. All available colors coordinate with the Alera Valencia and Open Office Series. Tops and bases are sold and shipped separatelyORDER BOTH. Rectangular Top. Top Color: Espresso/Walnut; Color Family: Multicolor; Top Shape: Rectangular; Top Thickness: 1".
| Color Family | Multicolor |
|---|---|
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Edge Detail Profile | 3 mm Edge Banding |
| For Use With | Alera® ALEHT AdaptivErgo® Height-Adjustable Table Bases |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Overall Depth | 29.5" |
| Overall Width | 71.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Rectangular Top |
| Top Color | Espresso/Walnut |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167304980 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 57.3200 |
| MPN | TT7230EW |
| Width (in) | 71.5" |
| Depth (in) | 29.5" |
| Shape | Rectangular |
| Color | Espresso/Walnut |
| Brand | Alera |

Log In