We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series Gray Farmhouse Writing Desk with White Base
SKU
ALEWSF4824GY
by Alera
$116.69 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stylish farmhouse desk with X accents on side panels.
- Smooth, laminate wood top with white wood legs.
- Wide work surface for managing multiple tasks at once.
- Multi-function design can be used as a desk or console table.
- Finished on all sides for position flexibility.
- Some assembly required.
Category: Office Tables
Stylish farmhouse desk with X accents on side panels fits into the dcor of most spaces. The multi-function desk is constructed with a smooth, laminate wood top with white wood legs. The simple design without drawers can be used as a desk or console table. The wide top surface provides ample space to work or to display decorative items. Thoughtfully finished on all sides for position flexibility within a room. Some assembly is required. Worksurface/Base Color: Gray; Color Family: Gray; Worksurface Shape: Rectangular; Worksurface Material: Woodgrain Laminate.
| Base Material | MDF Double-Sided; Melamine Laminate |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Global Product Type | Desk Tables |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 23.62" |
| Overall Height (Max) | 29.53" |
| Overall Width (Max) | 47.24" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (Fully Assembled) | 55.78 lb |
| Worksurface Depth | 23.62" |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 9.84" |
| Worksurface Width | 47.24" |
| Worksurface/Base Color | Gray |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Width (in) | 47.25" |
| Height (in) | 29.5" |
| Depth (in) | 23.5" |
| Weight (lbs) | 63.9500 |
| UPC | 042167001452 |
| MPN | WSF4824GY |
| Style | Farmhouse |

Log In