We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series Gray L-Shaped Farmhouse Writing Desk with White Base
SKU
ALEWSF5959GY
by Alera
$162.09
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stylish, L-shaped, farmhouse desk with X accents on side panels.
- Smooth, laminate wood top with white wood legs.
- Large work surfaces for managing multiple tasks at once.
- L-shape design fits into a corner and provides additional workspace.
- Open design has a light, airy feel, and coordinates with most spaces.
- Some assembly required.
Category: Office Tables
Stylish, L-shaped, farmhouse desk with X accents on side panels. The multi-function desk is constructed with a smooth, laminate wood top and white wood legs. The simple design without drawers fits conveniently into a corner to maximize space. Wide tabletop surfaces provide ample space to work and display organizational or decorative items. The open design has a light, airy feel, and coordinates with most dcor. Some assembly is required. Worksurface/Base Color: Gray/White; Color Family: Gray; Worksurface Shape: L-Shaped; Worksurface Material: Woodgrain Laminate.
| Color Family | Gray |
|---|---|
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Global Product Type | L & U Desks & Workstations |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 58.27" |
| Overall Height (Max) | 29.53" |
| Overall Width (Max) | 58.27" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (Fully Assembled) | 98.55 lb |
| Worksurface Depth | 58.27" |
| Worksurface Material | Woodgrain Laminate |
| Worksurface Shape | L-Shaped |
| Worksurface Thickness | 9.84" |
| Worksurface Width | 58.27" |
| Worksurface/Base Color | Gray/White |
| UPC | 042167001476 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 104.7400 |
| MPN | WSF5959GY |
| Width (in) | 58.25" |
| Depth (in) | 58.25" |
| Height (in) | 29.5" |
| Style | Farmhouse |
| Shape | L-Shaped |
| Color | Gray |
| Brand | Alera |

Log In