We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series Mahogany Wood Banquet Rectangular Folding Table
SKU
ALEFT727230MY
by Alera
$112.16
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Versatile folding table with legs that lock for easy storage and transport.
- Scratch-resistant, melamine top with vinyl edging for added durability.
- Gravity leg-locking mechanism.
- 1" diameter steel legs with plastic foot caps to prevent floor damage.
- Top supports up to 1,200 lbs. of evenly distributed weight.
Category: Office Tables
Folding table with scratch-resistant melamine top that is 0.63" thick with a one-piece, 1.75" steel apron and protective edging. Fully finished laminate on top and underside to prevent warping. Laminate is scratch, dent, and water-resistant for long-lasting use. The gravity leg-locking mechanism makes set-up quick and easy. Folds to 2.5" thick and locks for easy transport and storage. 1" diameter, steel legs have plastic foot caps to protect floors. Holds up to 1,200 lbs of evenly distributed weight. Top Color: Mahogany; Color Family: Mahogany; Top Shape: Rectangular; Top Thickness: 0.63".
| Base Type | 1" Diameter Legs |
|---|---|
| Base/Leg Material | Steel |
| Color Family | Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Edge Detail Profile | Black Vinyl Edge |
| Folded Height | 2.5" |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Height (Max) | 29.13" |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 1,200 lbs evenly distributed |
| Overall Depth | 29.78" |
| Overall Width | 71.78" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Top Color | Mahogany |
| Top Material | Laminate |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 0.63" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167200008 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 60.2400 |
| MPN | FT727230MY |
| Width (in) | 72" |
| Depth (in) | 30" |
| Height (in) | 29" |
| Shape | Rectangular |
| Material | Wood |
| Color | Mahogany |
| Brand | Alera |

Log In