We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series Platinum Plastic Banquet Rectangular Square Edge Folding Table with Charcoal Legs
SKU
ALE65601
by Alera
$129.07
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made with blow-molded high-density polyethylene top is dent-, scratch- and water-resistant.
- Lightweight and durable for easy transport.
- Can be used indoors or outdoors.
- Legs fold into underside cavity for safe storage.
Category: Office Tables
Lightweight and durable folding table for indoor and outdoor use. Legs fold into underside cavity for safe storage and easy transport. Made with blow-molded high-density polyethylene top is dent-, scratch- and water-resistant. Banquet TablesHolds up to 1,000 lbs evenly distributed. Square edge. Top Color: Platinum; Color Family: Gray; Top Shape: Rectangular; Overall Width: 96".
| Base Type | (4) Folding Legs |
|---|---|
| Base/Leg Material | 1" Tubular Steel |
| Color Family | Gray |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Height (Max) | 29" |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 1,000 lbs evenly distributed |
| Overall Depth | 30" |
| Overall Width | 96" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Banquet Tables—Holds up to 1,000 lbs evenly distributed. Square edge. |
| Top Color | Platinum |
| Top Material | Blow-Molded High-Density Polyethylene |
| Top Shape | Rectangular |
| Total Recycled Content Percent | 35% |
| UPC | 042167656010 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 49.0000 |
| MPN | 65601 |
| Width (in) | 96" |
| Depth (in) | 30" |
| Height (in) | 29" |
| Style | Square Edge |
| Shape | Rectangular |
| Material | Plastic |
| Color | Platinum |
| Brand | Alera |

Log In