We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series White Plastic Banquet Round Folding Table with Charcoal Legs
SKU
ALEPT60RW
by Alera
$152.95
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Convenient round folding table sets up quickly for banquets, dinner, or events where extra space is needed.
- Blow-molded polyethylene top is water and stain resistant; won't crack or stain.
- Strong, durable, powder-coated metal construction withstands dents and scratches.
- Slide lock feature to ensure table stability once opened.
- Non-marring foot caps protect your floors from scratches.
- Legs fold flush into table creating a flat surface for storage and stacking.
Category: Office Tables
Versatile and convenient round folding table sets up quickly for banquets, dinner, or events where extra space is needed. Tables are perfect for indoors or outdoors. Blow-molded polyethylene top is water and stain resistant to ensure it won't crack or stain. Strong, durable, powder-coated metal construction withstands dents and scratches. Slide lock feature enhances table stability once opened. Legs fold flush into table creating a flat surface for easy storage and stacking. Non-marring foot caps prevent floor damage. Supports up to 600 lbs of evenly distributed weight. Supports Up to 900 lbs Evenly Distributed. Top Color: White; Color Family: White; Base Color: Black; Top Shape: Round.
| Base Color | Black |
|---|---|
| Base Type | Folding |
| Base/Leg Material | Steel |
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marring Rubber Caps |
| Color Family | White |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Diameter | 60" |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| Folded Height | 3.5" |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Height (Max) | 29.25" |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 600 lbs evenly distributed |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Supports Up to 900 lbs Evenly Distributed |
| Top Color | White |
| Top Material | Resin |
| Top Shape | Round |
| Top Thickness | 1.75" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167100742 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 55.0400 |
| MPN | PT60RW |
| Height (in) | 29" |
| Shape | Round |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Brand | Alera |

Log In