We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Alera Series White/Gray Reversible Square Table Top
SKU
ALETTSQ36WG
by Alera
$41.10
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Table tops and bases are sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Create your own unique workstation, training table or conference table.
- Reversible table tops have a different color and pattern on each side.
- Durable laminate is water, scratch, and dent-resistant.
- Colors coordinate with Alera Valencia and Open Office Series furniture.
- Commercial grade, 1" thick top.
Category: Office Tables
Create your own unique workstation, training table or conference table, and keep your options open. Reversible table-tops feature a different color and pattern on each side; and when you pair them with Alera height-adjustable bases, you can create workstations, training tables or conference tables that can easily accommodate either sitting or standing sessions. Commercial grade, 1" thick tops feature durable laminate-material construction to ensure excellent water, scratch, and dent-resistant performance. All available colors coordinate with the Alera Valencia and Open Office Series. Tops and bases are sold and shipped separatelyORDER BOTH. Square Top. Top Color: White/Gray; Color Family: Multicolor; Top Shape: Square; Top Thickness: 1".
| Color Family | Multicolor |
|---|---|
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Edge Detail Profile | 3 mm Edge Banding |
| For Use With | Alera® ALEHT Single-Column Table Bases |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Overall Depth | 35.38" |
| Overall Width | 35.38" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Square Top |
| Top Color | White/Gray |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Top Shape | Square |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167305291 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 36.3000 |
| MPN | TTSQ36WG |
| Width (in) | 35.5" |
| Depth (in) | 35.5" |
| Shape | Square |
| Color | White/Gray |
| Brand | Alera |

Log In