We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Hospitality Series Black Single-Column Table Base
SKU
ALETBH423B
by Alera
$59.44
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tops and Bases Sold Separately - ORDER BOTH.
- Classic table bases work great to create hospitality, meeting, conference, or quick-huddle setups.
- Reinforced steel base and single column for stability.
- X-shaped base provides room to pull up chairs/stools and ample leg room.
- Leveling glides help compensate for uneven floors.
- Use with Alera Reversible Laminate Table Tops.
Category: Office Tables
Classic table bases work great to create hospitality, meeting, conference, or quick-huddle setups. Constructed with a reinforced steel base and a single column for stability. The X-shaped base provides room to pull up chairs or stools and allows for ample leg room. Built-in leveling glides help compensate for uneven floor surfaces. Designed for use with Alera Reversible Laminate Tabletops. Tops and Bases Sold Separately - ORDER BOTH. BistroStanding height. Color Family: Black; Base Color: Black; Overall Width: 27.5"; Overall Depth: 27.5".
| Base Color | Black |
|---|---|
| Base Type | Single Column |
| Base/Leg Material | Steel |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Tops and Bases Sold Separately—ORDER BOTH. |
| For Use With | Alera® Tabletops and Table Bases |
| Global Product Type | Indoor Dining & Cafe Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 40.38" |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 300 lbs evenly distributed |
| Overall Depth | 27.5" |
| Overall Width | 27.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Bistro—Standing height. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167305314 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 28.4500 |
| MPN | TBH423B |
| Height (in) | 40.5" |
| Color | Black |
| Brand | Alera |

Log In