We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alera - Valencia Series Black Training Table T-Leg Base
SKU
ALEVA7476BK
by Alera
$95.00
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable steel T-leg table base.
- Powder-coated steel resists chipping and scratching.
- Locking casters for mobility and safety glides for fixed position use.
- 29" high with top.
- Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH.
Category: Office Tables
Durable, powder-coated steel T-leg table base resists chipping and scratching. Four locking casters for mobility or four glides for fixed usage. 29" high with top. Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. LargeFor 60" to 72" tops. Color Family: Black; Base Color: Black; Overall Width: 54"; Overall Depth: 19.75".
| Base Color | Black |
|---|---|
| Base Type | Casters and Glides; Fixed T-Legs, |
| Base/Leg Material | Steel |
| Caster/Glide/Wheel | Four Casters and Glides |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| For Use With | Alera® Valencia™ Series 72" and 60" Table Tops |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 28.5" |
| Overall Depth | 19.75" |
| Overall Width | 54" |
| Package Includes | (4) Casters; (4) Glides |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Large—For 60" to 72" tops. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 042167303709 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 23.9800 |
| MPN | VA7476BK |
| Width (in) | 54" |
| Depth (in) | 19.75" |
| Height (in) | 28.5" |
| Color | Black |
| Brand | Alera |

Log In