We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
All Day Use Non-Studded Chair Mat for Hard Floors, 45 x 53, Wide Lipped, Clear
SKU
ALEMAT4553HFL
by Alera
$50.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-studded design protects hard floor surfaces from caster wear, spills and heavy traffic.
- Ideal for use on wood, tile, laminate and other hard floors (Not suitable for use on concrete floors).
- Non-orthophthalate, non-cadmium formula promotes a healthy work environment.
- Classic straight edge finish.
Category: Office Chair Mats
Non-studded design protects hard floor surfaces from caster wear, spills and heavy traffic. Ideal for use on wood, tile, laminate and other hard floors (Not suitable for use on concrete floors). Non-orthophthalate, non-cadmium formula promotes a healthy work environment. Classic straight edge finish. Mat Type: Chair Mat; Application: Hard Floors; Width: 45"; Length: 53".
| Application | Hard Floors |
|---|---|
| Backing Material | Vinyl |
| Backing Type | Non-Studded |
| Color(s) | Clear |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Disclaimer Statement | Not suitable for use on concrete floors. |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Length | 53" |
| Lip Size (W x L) | 25 x 12 |
| Mat Style | Lipped |
| Mat Surface | Hard Floors |
| Mat Type | Chair Mat |
| Material(s) | Vinyl |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | L-Shaped |
| Thickness | 0.09" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 45" |
| Weight (lbs) | 11.7500 |
|---|---|
| Brand | Alera |
| UPC | 042167200848 |
| MPN | MAT4553HFL |

Log In