We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
All-Purpose First Aid Kit, 160 Pieces, Plastic Case
SKU
JOJ202045
$25.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Ideal for home, in cars, outdoors, dorm rooms, and while camping, cooking or on-the-go to help care for minor cuts, scrapes, burns, itches, pain, skin rashes and insect bites.
- All-purpose, compact first aid kit includes essential first aid supplies like cleansing wipes, gauze pads, assorted bandages, rolled gauze, antibiotic cream, itch stopping cream, acetaminophen caplets, an instant cold pack, and much more.
- Includes a variety of Band-Aid Brand Adhesive Bandages in assorted sizes for minor wound care, as well as Band-Aid Brand First Aid Products such as gauze, non-stick pads and tape for larger minor wounds, all organized in a durable and accessible box.
- Includes full size 0.5 oz Neosporin + Pain Relief topical cream to help prevent infection while relieving pain & full size 1 oz Extra Strength Benadryl Itch-Stopping topical cream to help soothe itching from rashes or insect bites.
- Travel first aid kit also contains Tylenol Extra Strength acetaminophen pain reliever caplets and a Bengay Non-Medicated Instant Cold Pack to help ease minor aches and pains, as well as two pairs of gloves and a helpful first aid guide.
- An essential item for your breakroom or supply closet.
Category: First Aid
Coverage for wound treatment and protection, aches, pains and burns. Includes assorted first aid items and instructionsgreat to have on-hand in case of medical emergencies. System Capacity: 40 Person System; Number of Pieces: 160; Case Material: Plastic; Width: 9.8".
| Case Material | Plastic |
|---|---|
| Depth | 3.3" |
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
| Height | 7.01" |
| Number of Pieces | 160 |
| Package Includes | (15) Hand Cleansing Wipes; (10) NU GAUZE All Purpose Dressings; (1) Neosporin; (1) Benadryl ES Itch Stop Cream; (4) Tylenol ES Caplets; (1) Bengay Cold Pack; (110) Band-Aid Assorted Sizes; (10) Butterfly Closures; (3) Band-Aid Pads; (1) Band-Aid Gauze; (1) Band-Aid Paper Tape; (1) Angled Scissors; (1) First Aid Guide; (1) Plastic Case |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| System Capacity | 40 Person System |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 9.8" |
| Download PDF File |
| Brand | Johnson & Johnson Red Cross |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1900 |
| UPC | 381372020453 |
| MPN | 202045 |

Log In