We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
All Purpose Porcelain Dry Erase Planning Board, 1 x 1 Grid, 36 x 24, Aluminum
SKU
BVCCR0632830A
by MasterVision
$248.25
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Magnetic porcelain Platinum Pure White dry erase surface is recommended for extensive use.
- 1 x 1 pale gray grid lines with an extra wide row at the top and an extra wide column to the left to allow room for headers and data.
- Magnetic accessory kit included with data cards, date magnets and mini magnet shapes.
- Sliding aluminum pen tray keeps pens and magnetic accessories where you want them.
- Easy four-corner mounting system, hardware included.
Category: Office Dry Erase Boards
1 x 1 pale gray grid lines simplify planning and allow easy alignment of magnetic accessories. Extra wide row at the top and an extra wide column to the left allow room for headers and extra data. Included magnetic accessory kit features data cards, date magnets and mini magnet shapes. The magnetic surface resists staining, ghosting and scratching. Sturdy aluminum frame features an easy four-corner mounting system and sliding tray. Premium Porcelain on Steel Dry Erase Surface-Includes accessory pack with 10 data card holders, printed magnets (months, days of the week, 1-31) and colored magnet shapes. Board Type: Magnetic Dry Erase Calendar; Board Width: 36"; Board Height: 24"; Surface Material: Porcelain-Steel.
| Global Product Type | Boards-Magnetic Wet/Dry Erase |
|---|---|
| Board Type | Magnetic Dry Erase Calendar |
| Board Width | 36" |
| Board Height | 24" |
| Surface Material | Porcelain-Steel |
| Surface Color | White |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | Silver |
| Mounting Details | Heavy Duty Mounting Kit |
| Grid Rows | 17 |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Premium Porcelain on Steel Dry Erase Surface-Includes accessory pack with 10 data card holders, printed magnets (months, days of the week, 1-31) and colored magnet shapes. |
| UPC | 560375054348 |
| Country Of Origin | PT |
| Brand | MasterVision |
| Dimensions (LxHxW) | 42.32 X 0.98 X 25.98 |
| Weight (lbs) | 10.1200 |
|---|---|
| MPN | CR0632830A |

Log In