We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allergen Remover Replacement HEPA Filters, 6.75 x 10.3, 3/Pack
SKU
HWLHRFR3
by Honeywell
$79.99 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Keep your air purifier operating at peak performance.
- Captures up to 99.97% of airborne particles and microscopic allergens.
- Must be used with pre-filer: HRF-AP1.
- For best performance, replace once each year.
Category: Air Purifiers
Keep your air purifier operating at peak performance. Filter captures up to 99.97% of airborne particles and microscopic allergens. Replacement media must be used with pre-filer: HRF-AP1. For best performance, replace once each year Filter Type: HEPA; Filtration For: Allergens; Dust; Mold Spores; Pet Dander; Pollen; Smoke; Air Cleaner Compatibility: Honeywell HPA100, HPA200, HPA300; Width: 6.75".
| Air Cleaner Compatibility | Honeywell® HPA100, HPA200, HPA300 |
|---|---|
| Air Purifier Filter Type | HEPA |
| Depth | 4.88" |
| Filtration For | Allergens; Dust; Mold Spores; Pet Dander; Pollen; Smoke |
| Global Product Type | HEPA Air Purifier Filters |
| Height | 10.3" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 6.75" |
| UPC | 092926180034 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3100 |
| MPN | HRF-R3 |
| Brand | Honeywell |

Log In