We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alliance Advantage 1 lb Box Rubber Bands
SKU
ALL26845
by Alliance
$12.33 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mid-range rubber content and high tensile strength
- Good firm stretch and count per pound
- For industrial applications and everyday office use
- Made in USA
- 3-1/2" x 1/2"; approximately 150 bands
Category: Rubber Bands
This No. 84 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
| Application/Usage | Home |
|---|---|
| Application/Usage | Industrial Applications |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Warehouse |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Country of Origin | United States |
| Features | Elastic |
| Features | Stretchable |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer Part Number | 26845 |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Pack Weight | 1 lb |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Product Color | Natural Crepe |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Type | Rubber Band |
| Recycled | No |
| Size Standard | #84 |
| Width | 0.5" |
| UNSPSC | 44122101 |
| Download PDF File |
| UPC | 071815268459 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0000 |
| MPN | 26845 |
| Brand | Alliance |




Log In