We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Moulded LH-11WP Lamp Holder, 250 V, 660 W, Brass Contact, White
SKU
ORG7227747
$19.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For use in attics, basements, closets and garages
Category: Home Lighting
Nickel plated brass screw shell, wire leads, mounting slots accept 3-1/2 in or 4 in outlet boxes, accepts most manufacturer's light bulb protective cages.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Coating | Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Dimensions | 1-1/2 in H x 4-9/16 in W |
| Includes | Corrosion-Resistant Steel Hardware |
| Lamp Type | Incandescent |
| Mounting Type | Screw |
| Type | Keyless |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 660W |
| Download PDF File |

Log In