We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allied Tube & Conduit 101576 EMT Conduit, 1-3/8 in ID, Galvanized Steel
Delivered in 2-4 business days
High-grade mild strip steel, hot galvanized with a process that combines zinc, a conversion coating and a clear organic polymer top coat to form a triple layer of protection against corrosion and abrasion. Has a low friction ID coating that improves the slip properties between conduit and wire. It provides easy bending, cutting and joining while resisting flattening, kinking and splitting. Reduces electromagnetic fields, effectively shielding computers and sensitive electronic equipment from the electromagnetic interference caused by power distribution systems. UL listed, meets ANSI C80.3.
High-grade mild strip steel, hot galvanized with a process that combines zinc, a conversion coating and a clear organic polymer top coat to form a triple layer of protection against corrosion and abrasion. Has a low friction ID coating that improves the slip properties between conduit and wire. It provides easy bending, cutting and joining while resisting flattening, kinking and splitting. Reduces electromagnetic fields, effectively shielding computers and sensitive electronic equipment from the electromagnetic interference caused by power distribution systems. UL listed, meets ANSI C80.3.
| Finish | Galvanized |
|---|---|
| Inside Diameter | 1-3/8in |
| Length | 10in |
| Material | Galvanized Steel |
| Outside Diameter | 1-1/4in |
| Wall Thickness | 1/16in |
| Brand | Allied Tube & Conduit |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.2500 |
| UPC | 091111020049 |
| MPN | 101576 |

Log In