We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allsop Metal Art Dual Monitor Arms - (32146)
SKU
ASP32146
by Allsop
$91.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adjustable design allows optimal viewing of monitors
- Multiple joints to rotate and tilt for various viewing options
- Independent adjustment to adjust either monitor arm
- For use with monitors up to 32"
Category: Monitor Accessories
Ideal for freeing up space on desks, the Allsop Metal Art Dual Monitor Arms allow users to position their dual monitor setups for optimal viewing and ergonomic comfort. These dual monitor arms feature a sleek minimalist design while offering superior stability and adjustability.Each monitor arm has multiple joints allowing full forward, backward, and side-to-side adjustment. The VESA mount joint features tilt and swivel adjustments to ensure users will find their perfect viewing angle.The quick and easy clamp mounting system fits a variety of desks (up to 2 inches thick) and the monitor arms can be assembled and installed in just minutes. Features 6 inches of independent height adjustment for monitors.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Allsop |
| Country of Origin | China |
| Device Supported | Monitor |
| Height | 9" |
| Length | 24.8" |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manufacturer Part Number | 32146 |
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Maximum Load Capacity | 30.80 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Package Type | Retail |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Metal Art Dual Monitor Arms |
| Product Type | Mounting Arm |
| Width | 9.8" |
| UNSPSC | 43212002 |
| Weight (lbs) | 9.2400 |
|---|---|
| Brand | Allsop |
| UPC | 035286321464 |
| MPN | 32146 |

Log In