We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Allsop Metal Art Ergo3 Adjustable Monitor Stand
SKU
ASP31630
by Allsop
$55.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pushpin system easily raises height of monitor for ergonomic viewing at adjustable heights: 6" , 7" and 8"
- Perforated holes help reduce temperature of sensitive electronics
- Organizational area underneath offers handy place to keep supplies
- Tough, powder coating resists showing scratches and marks
- Designed for most flat panel monitors or TVs up to 35 lb.
Category: Monitor Stands & Arms
The Metal Art Ergo 3 monitor stand offers users the ability to choose from three heights to optimize monitor or TV placement. Using a simple push-pin system with three settings, you can easily raise your monitor to 6" , 7" or 8" off your desk for a comfortable, ergonomic viewing experience. The raised height of this stand provides a handy organizational area underneath for your notebook, keyboard, desk supplies and more. Its durable metal construction is finished with a tough powder coating to resist showing scratches and perforated holes in the platform allow air to flow freely to keep electronics cool. Designed for monitors or TVs up to 35 lb.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Allsop |
| Country of Origin | China |
| Depth | 10" |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Ergonomic |
| Features | Sturdy |
| Finishing | Powder Coated |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 8" |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manufacturer Part Number | 31630 |
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Maximum Adjustable Stand Height | 8" |
| Maximum Load Capacity | 35 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | Art Ergo3 |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Metal Art Ergo 3 Adjustable Monitor Stand 15-Inch Wide Platform - (31630) |
| Product Type | Monitor Stand |
| Style | Modern |
| Width | 18" |
| UNSPSC | 43212002 |
| UPC | 035286316309 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.2200 |
| MPN | 31630 |
| Brand | Allsop |

Log In