We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bulk ANSI 2015 Compliant Class B Type III First Aid Kit for 50 People, 199 Pieces, Plastic Case
SKU
FAO90566
$82.32 /KIT
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Kit replenishes key items for office, vehicle or worksite kits.
- Supplies feature bilingual labels in English and Spanish.
- Ensure employee safety with a convenient, handy plastic first aid kit.
Category: First Aid
Ensure employee safety with a convenient, handy plastic first aid kit, containing key items for office, vehicle and worksite kits. Supplies feature bilingual labels in English and Spanish for easy reading in an emergency. For Up to 50 People199 pieces. System Capacity: 50 Person System; Number of Pieces: 199; Mounting Details: Wall; Case Material: Plastic.
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
|---|---|
| System Capacity | 50 Person System |
| Number of Pieces | 199 |
| Mounting Details | Wall |
| Case Material | Plastic |
| Width | 9.38" |
| Depth | 2.75" |
| Height | 9" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (50) 1" x 3" Plastic Bandages; (2) 0.5" x 5 yd First Aid Tape; (25) Triple Antibiotic Ointment Packs; (50) BZK Antiseptic Towelettes; (1) CPR Mask with One-Way Valve; (2) 4" x 4" Burn Dressing; (25) 0.9 g First Aid/Burn Cream Packs; (2) 4" x 5" Cold Compress; (2) Sterile Eye Pad; (1) 4 oz Eyewash; (10) 0.9 g Hand Sanitizers; (8) Nitrile Gloves; (2) 2" Conforming Gauze Rolls; (1) Scissors; (8) 3" x 3" Gauze Dressing Pads; (4) 5" x 9" Trauma Pad; (2) 40" x 40" x 56" Triangular Sling/Bandage; (1) 4" Conforming Gauze Roll; (1) 4" x 24" Padded Splint; (1) Tourniquet; (1) First Aid Guide |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA Z308.1-2015 Compliant; Class B Type III |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For Up to 50 People—199 pieces. |
| UPC | 092265905664 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| MPN | 90566 |
| Brand | First Aid Only™ |

Log In