We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ANSI 2015 SmartCompliance Food Service First Aid Kit, w/o Medication, 50 People, 260 Pieces, Metal Case
SKU
FAO746006021
$178.29 /KIT
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Innovative cabinet designed for food service industry to take on common injuries.
- Patented snap-in boxes keep first aid organized and easy to restock.
- Easy management of first aid supplies over multiple locations using the SmartCompliance SafetyHub App.
- SmartTab ezRefills reduce costs; easily snap into place in cabinet.
- Meets or exceeds OSHA regulations and ANSI standards with simple monitoring.
- FAO SafetyHub app helps you monitor usage to stay compliant and benchmark consumptions and will remind you when it's time to reorder while minimizing inventory costs.
- The SmartTab ezRefill system makes sure you dont over order unnecessary supplies.
- Dispenser system reduces pilferage.
Category: First Aid
SmartCompliance easily masters the unique first aid challenges in food preparation with a handy cabinet designed to take on common injuries. Patented snap-in boxes keep first aid organized and easy to restock and allow for easy management of first aid supplies over multiple locations. SmartTab ezRefills reduce costs and easily snap into place in cabinet. Meets or exceeds OSHA regulations and ANSI standards with simple monitoring. Large 50 Person SmartCompliance First Aid Cabinet without Medications260 pieces. System Capacity: 50 Person System; Number of Pieces: 260; Mounting: Wall; Case Material: Metal.
| Case Material | Metal |
|---|---|
| Compliance Standards | ANSI/ISEA Z308.1-2015 |
| Depth | 3" |
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
| Height | 13.5" |
| Mounting Details | Wall |
| Number of Pieces | 260 |
| Package Includes | (1) 2" x 5" Elastic Bandage Wrap (FAE-3009); (50) 1" x 3" Blue Metal Detectable Bandages (2 of FAE-3010); (20) Knuckle Blue Metal Detectable Bandages (FAE-3030); (20) Fingertip Blue Metal Detectable Bandages (FAE-3040); (20) Alcohol Wipes (FAE-4001); (20) BZK Antiseptic Towelettes (2 of FAE-4002); (10) Hand Sanitizer Packets (FAE-4007); (10) 2" x 2" Sterile Gauze Pads (FAE-5000); (10) 3" x 3" Sterile Gauze Pads (FAE-5005); 0.5" x 5 yd First Aid Tape and 2" x 4 yd Gauze Roll (FAE-6003); 40" x 40" x 56" Triangular Bandage (FAE-6007); 4" x 5" Cold Pack (FAE-6012); (10) 2" x 2" Moleskin Blister Prevention (FAE-6013); (4) Nitrile Exam Gloves (FAE-6018); (2) Sterile Eyepads, 1 oz Eyewash, 0.5" x 5 yd Tape Roll (FAE-6022); CPR Mask (FAE-6023); (2) 5" x 9" Trauma Pads (FAE-6024); (50) Each Finger Cots (FAE-6050); (10) Burn Cream Packets (FAE-7011); 4" x 4" Burn Dressing (FAE-7012); (10) Antibiotic Ointment Packets (FAE-7021); (1) Forceps (M5090); (1) Scissors (M582); First Aid Guide |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Large 50 Person SmartCompliance First Aid Cabinet without Medications—260 pieces. |
| System Capacity | 50 Person System |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 14.5" |
| Brand | First Aid Only™ |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.1900 |
| UPC | 092265746069 |
| MPN | 746006021 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In