We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ANSI Class A Bulk First Aid Kit, 210 Pieces, Plastic Case
SKU
FAO91064
$53.39 /KIT
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sturdy kit with plenty of first aid supplies.
- Weatherproof case.
- Convenient carry handle.
- Wall mountable.
Category: First Aid
Sturdy kit with plenty of first aid supplies needed for medical emergencies. Durable weatherproof case. Comes with a carrying handle. Kit is wall mountable. Contents are sufficient to treat 25 or more people. System Capacity: 50 Person System; Number of Pieces: 210; Mounting: Wall; Case Material: Plastic.
| Case Material | Plastic |
|---|---|
| Depth | 3.25" |
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
| Height | 13" |
| Mounting Details | Wall |
| Number of Pieces | 210 |
| Package Includes | 1" x 3" Plastic Bandage; 0.5" x 5 yd Bulk Tape; 2" x 2" Gauze Pads; 2" x 5 yd Gauze; 3" x 3" Gauze Pads; 5 x 9 Dressing Bulk; Alcohol Wipes; Antacids; Aspirin; BZK Wipes; Burn Dressing Gel; Butterfly Closure; CPR Mask; Cold Pack; Cotton Tip Applicator; Extra Strength Non Aspirin; Eyewash; First Aid Burn Cream; First Aid Guide; Forceps; Hand Sanitizer; Insect Sting Relief Pads; Jr Strips; Nitrile Gloves; Shears; Sterile Eye Pads; Tongue Depressor; Tourniquet; Triangular Bandage; Triple Antibiotic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| System Capacity | 50 Person System |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 11.5" |
| UPC | 092265910644 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.5500 |
| MPN | 91064 |
| Brand | First Aid Only™ |

Log In