We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric 850VA APC Security Battery, 50 VA / 450 W backup battery power supply. 9 outputs (NEMA 5-15R): 6 UPS backup batteries with surge protection outlets, and 3 surge protection outlets. Two USB charging ports (2.4A shared). 1.5m power
SKU
INGM7HC810
by APC
$112.15 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Adjustable voltage sensitivity - Provides the ability to adapt the UPS for optimal performance in specific power environments or generator applications..
- Audible alarms - Provides notification of changing utility power and UPS power conditions.
- Automatic self-test - Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced..
- Battery failure notification - Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance.
- Building Wiring Fault Indicator - This LED informs users of potentially dangerous wiring problems in the wall circuit..
- Cold-start capable - Provides temporary battery power when the utility power is out..
- Disconnected battery notification - Warns when a battery is not available to provide backup power..
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced.
- Simple battery replacement - Increases UPS availability by allowing quick, easy battery replacement..
- Transformer Block Spacing - Connect bulky transformer block plugs without covering up other outlets..
- USB connectivity - Provides management of the UPS via a USB port (not available on all models). .
Category: UPS & Accessories
Plus free Windows PC power management software (Mac OS uses power saving settings). 'energy). 3-5 year lifespan. Automatic self-test for early detection of the need to replace a battery. Battery Failure notification provides an early warning battery failure analysis function. Includes: 2 USB charging ports, USB cable, user manual. Black. Certifications and standards: California (CEC) Battery Charger, CSA C22.2 NO. 107.3, cTUVus, FCC Part 15 Class B, UL 1778. APC UPS spare battery sold separately.
| Alarm | Low Battery |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
| Alarm | Overload |
| Application/Usage | Business |
| Application/Usage | Cable Box/DVR |
| Application/Usage | Desktop Computer |
| Application/Usage | Electronic |
| Application/Usage | External Hard Drive |
| Application/Usage | Gaming Console |
| Application/Usage | Home |
| Application/Usage | IOT Device |
| Application/Usage | Modem |
| Application/Usage | Network |
| Application/Usage | Satellite Equipment |
| Application/Usage | Television |
| Application/Usage | Wi-Fi Router |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Certifications & Standards | California (CEC) Battery Charger; CSA C22.2 NO. 107.3; cTUVus; FCC Part 15 Class B; UL 1778 |
| Cord Length | 5 ft |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 4.1" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Form Factor | Tower |
| Height | 5.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 92 V AC - 139 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 850 VA |
| Load Capacity (W) | 450 W |
| Manufacturer Part Number | BE850G2 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Network Management | USB |
| Number of Battery & Surge Outlets | 9 |
| Number of Surge-only Outlets | 3 |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | Back-UPS 850VA Wall Mountable UPS; USB cable; User manual |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Color | Black |
| Product Family | Back-UPS |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Name | Back-UPS 850VA Wall Mountable UPS |
| Product Type | Standby UPS |
| Receptacle Detail | 2 x USB |
| Receptacle Detail | 9 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | USB |
| Replaceable Battery | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Status Indicators (Controls/Indicators) | LED Status Display:; On Battery; Replace Battery; Building Wiring Fault |
| Surge Energy Rating | 354 J |
| Transfer Time | 6 ms |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
| Width | 12.9" |
| Download PDF File |
| UPC | 731304413592 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.5500 |
| MPN | BE850G2 |
| Brand | APC |

Log In