We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC Back-UPS ES 550VA Desktop UPS, Tower, 1 Day Recharge, 3.30 Minute Stand-by, 110 V AC Input
Delivered in 2-4 business days
- USB connection - Use your PC to access additional power protection and management features for your UPS via a USB Port..
- Transformer-block spaced outlets - Protect equipment with input transformer blocks without blocking access to other receptacles..
- Simple battery replacement - Increases UPS availability by allowing quick, easy battery replacement..
- Lifetime data recovery warranty - Provides peace of mind by providing professional data recovery services in the event data is lost due to the failure of the unit..
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced.
- Disconnected battery notification - Warns when a battery is not available to provide backup power..
- Dataline surge protection - Provides protection of connected equipment from power surges on the data lines..
- Cold-start capable - Provides temporary battery power when the utility power is out..
- Building Wiring Fault Indicator - This LED informs users of potentially dangerous wiring problems in the wall circuit. .
This 120-volt, eight-outlet battery backup and uninterruptible power supply (UPS) provide emergency power through short and medium-length power outages. Battery backup features a 330-watt/550-VA output capacity. USB connection lets you use your PC to access additional power protection and management features. Disconnected battery notifier warns you when a battery is not available to provide backup power. Dataline surge protector guards your connected equipment from power surges on the data lines. Wiring fault LED indicator informs you of potentially dangerous wiring problems in the wall circuit. Plus, this battery backup protects electronics from surges and spikes without reducing the battery power that's used to run primary electronics during an outage.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.50 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Certifications & Standards | UL 1449, cUL Listed, FCC Part 15 Class B, FCC Part 68, NOM, UL 1778, UL 497A, UL 497B |
| Country of Origin | Philippines |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Depth | 7" |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Height | 3.3" |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Load Capacity (W) | 330 W |
| Manufacturer Part Number | BE550G |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | Back-UPS ES 550VA Desktop UPS; USB cable; User manual |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Color | Black |
| Product Family | Back-UPS ES |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Name | Back-UPS ES 550VA Desktop UPS |
| Product Series | ES |
| Product Type | Standby UPS |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Recycled | No |
| Typical Battery Recharge Time | 1 Day |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 13 lb |
| Width | 12" |
| UPC | 731304258940 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 13.5000 |
| MPN | BE550G |
| Brand | APC |

Log In