We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC Back-UPS RS 700 VA Tower UPS, 700VA/450W, 3 Minute Full Load, 3 x NEMA 5-15R, Battery Backup System, 3 x NEMA 5-15R
SKU
INGMCA1950
by APC
$172.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Lifetime data recovery warranty - Provides peace of mind by providing professional data recovery services in the event data is lost due to the failure of the unit..
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced.
- Building Wiring Fault Indicator - This LED informs users of potentially dangerous wiring problems in the wall circuit. .
Category: UPS & Accessories
APC Back-UPS RS 700 VA Tower UPS offers high performance protection for your business and office computer systems. It provides abundant battery backup power, allowing you to work through medium and extended length power outages. It also safeguards your equipment from damaging surges and spikes that travel along utility, phone and network lines.
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Certifications & Standards | FCC Part 15 Class B; FCC Part 68; NOM; UL 1778; CE; C-Tick; UL; FCC |
| Depth | 12.2" |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Height | 7.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (W) | 450 W |
| Manufacturer Part Number | BR700G |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | Back-UPS RS 700 VA Tower UPS; USB cable; User manual |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Back-UPS RS |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Name | Back-UPS RS 700 VA Tower UPS |
| Product Series | RS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Serial Port (Interfaces/Ports) | Yes |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 15.73 lb |
| Width | 3.6" |
| Weight (lbs) | 17.4900 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 0731304266792 |
| MPN | BR700G |

Log In