We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC Replacement Battery Cartridge #17, Maintenance-free Lead Acid Hot-swappable
SKU
INGME40455
by APC
$70.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Once installed, it requires low maintenance
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- Maintenance-free battery is safer compared to other lead-acid batteries
Category: UPS & Accessories
Hot Swap Batteries; Plug-and-Play installation.
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 6" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 2.6" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | RBC17 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Maximum Operating Temperature | 104F (40C) |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Package Contents | Replacement Battery Cartridge #17; All required connectors; Battery recycling guide; Installation guide; Reusable packaging |
| Product Color | Black |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #17 |
| Product Type | Battery Unit |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Width | 3.7" |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.9200 |
| UPC | 0731304206811 |
| MPN | RBC17 |
| Prop65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including Bisphenol A, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov |

Log In