We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC Replacement Battery Cartridge #48, Spill Proof, Maintenance Free Lead Acid Hot-swappable
SKU
INGMF17272
by APC
$183.61 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Battery replacement without tools - Enables fast battery replacement, lowering Mean Time to Repair (MTTR).
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
- User-replaceable batteries - Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)
Category: UPS & Accessories
APC Replacement Battery Cartridge #48; Genuine APC RBC are tested and certified for compatibility to restore UPS performance to the original specifications.; Includes : All required connectors , Battery recycling guide , Installation Guide , Reusable packaging.
| Additional Information | Battery mounting: Stand alone battery stack |
|---|---|
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery mounting | Stand alone battery stack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 5.9" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 4.3" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | RBC48 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Maximum Operating Temperature | 104F (40C) |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Package Contents | Replacement Battery Cartridge #48; All required connectors; Battery recycling guide; Installation guide; Reusable packaging |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #48 |
| Product Type | Battery Unit |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Width | 5.2" |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.1500 |
| UPC | 0731304221586 |
| MPN | RBC48 |
| Prop65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including Bisphenol A, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to WWW.P65Warnings.ca.gov |

Log In