We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC Symmetra LX Battery Module, Maintenance-free Lead Acid Hot-swappable
SKU
INGMD77672
by APC
$1,137.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: UPS & Accessories
Hot Pluggable Operation; Hot Swap Batteries; Intelligent Battery Management; Rack Mount.
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Certifications & Standards | CSA; UL 1778 |
| Depth | 21.5" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 5.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | SYBT5 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Package Contents | Symmetra LX Battery Module; Installation guide |
| Product Name | Symmetra LX Battery Module |
| Product Type | Battery Unit |
| Weight (Approximate) | 64 lb |
| Width | 8.3" |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 67.8500 |
| UPC | 0731304218869 |
| MPN | SYBT5 |

Log In