We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APC Temperature & Humidity Sensor, Black
SKU
INGMK12854
by APC
$156.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- RJ-45 sensor connection type - Automatically detected by compatible NetBotz appliances and easily extended with standard CAT5/6 cable to 100 feet.
Category: Server Cabinets
Universal sensor that monitors temperature and humidity in your Data Center or Network Closet.
| Additional Information | Product Orientation: Tower |
|---|---|
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 0.2" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 0.2" |
| Humidity Accuracy | 5% at 95 to % |
| Manufacturer Part Number | AP9335TH |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Package Contents | Temperature & Humidity Sensor; Installation Guide |
| Product Color | Black |
| Product Name | Temperature & Humidity Sensor |
| Product Orientation | Tower |
| Product Type | Temperature & Humidity Sensor |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Width | 0.2" |
| UPC | 731304234005 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | AP9335TH |
| Brand | APC |

Log In