We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APCRBC123 UPS Replacement Battery Cartridge # 123, Lead Acid, Hot Swappable, 3 Year Minimum Battery Life, 5 Year Maximum Battery Life
SKU
INGMDX4575
by APC
$126.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced .
Category: UPS & Accessories
Marketing Information from the Manufacturer
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC UPS:; SMT750RM2U; SMT750RMI2U |
| Depth | 8.9" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 3.8" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | APCRBC123 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Package Contents | APCRBC123 UPS Replacement Battery Cartridge # 123; All required connectors; Battery recycling guide; Installation guide; Reusable packaging |
| Product Model | APCRBC123 |
| Product Name | APCRBC123 UPS Replacement Battery Cartridge # 123 |
| Product Type | Battery Unit |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |
| Width | 7.2" |
| Weight (lbs) | 10.8600 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304284369 |
| MPN | APCRBC123 |

Log In