We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric APCRBC124 UPS Replacement Battery Cartridge # 124, Lead Acid, Hot Swappable, 3 Year Minimum Battery Life, 5 Year Maximum Battery Life
SKU
INGMDX4576
by APC
$140.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Category: UPS & Accessories
Marketing Information from the Manufacturer
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC UPS:; SMC1000i-2U; SMC1500i-2U; SMC1000i; SMC1500i |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 3.8" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | APCRBC124 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Package Contents | APCRBC124 UPS Replacement Battery Cartridge # 124; All required connectors; Battery recycling guide; Installation guide; Reusable packaging |
| Product Model | APCRBC124 |
| Product Name | APCRBC124 UPS Replacement Battery Cartridge # 124 |
| Product Type | Battery Unit |
| Shipping Depth | 10.80" |
| Shipping Height | 5.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 12.87 lb |
| Shipping Width | 9.20" |
| Weight (Approximate) | 12.35 lb |
| Width | 72.4" |
| Weight (lbs) | 11.9500 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304284383 |
| MPN | APCRBC124 |

Log In