We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Back-UPS 650VA Desktop UPS
SKU
APWBE650G1LM
by APC
$147.57 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Standby UPS is a productive and reliable power supply solution
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 3 minute at full load
- 1 Day typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA 5-15P plug/connector type for maximum usability with added reliability
- NEMA 5-15R receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 110 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity
Category: UPS & Accessories
The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected.
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BE650G1-LM |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Name | Back-UPS 650VA Desktop UPS |
| Marketing Information | The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected. |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Cord Length | 5 ft |
| Load Capacity | 650 VA/390 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 390 J |
| Alarm |
|
| USB | Yes |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 1 Day |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 11.9" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb |
| Package Contents | |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 3 Year |
| UPC | 731304285458 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 14.9500 |
| MPN | BE650G1-LM |
| Brand | APC |

Log In