We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Back-UPS Pro External Battery Pack (for 1500VA Back-UPS Pro models)
SKU
APWBR24BPG
by APC
$255.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Offers extended battery life for associated critical loads
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Delivers constant 24 V DC to ensure that your UPS is ready to use when needed
Category: UPS & Accessories
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 372 VAh |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC Back-UPS RS/XS 1500VA UPS:
|
| Depth | 15" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 11.9" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | BR24BPG |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Package Contents | |
| Product Model | BR24BPG |
| Product Name | Back-UPS Pro External Battery Pack (for 1500VA Back-UPS Pro models) |
| Product Type | External Battery Pack |
| Weight (Approximate) | 29.54 lb |
| Width | 4.4" |
| UNSPSC | 26111707 |
| UPC | 731304268789 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.4000 |
| MPN | BR24BPG |
| Brand | APC |

Log In