We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Replacement Battery Cartridge #118, 120 V DC, Lead Acid, Hot Swappable, 3 Year Minimum Battery Life
SKU
INGMRM4659
by APC
$508.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Category: UPS & Accessories
Marketing Information from the Manufacturer
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 600 VAh |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC SMX120RMBP2U Smart-UPS |
| Depth | 23" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Internal |
| Height | 3" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | APCRBC118 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V DC |
| Package Contents | Replacement Battery Cartridge #118; All required connectors; Battery recycling guide; Installation guide; Reusable packaging |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #118 |
| Product Type | Battery Unit |
| Weight (Approximate) | 49.10 lb |
| Width | 8" |
| Weight (lbs) | 52.6800 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 0731304282686 |
| MPN | APCRBC118 |

Log In