We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS 500VA Rack/Floor Mountable UPS
Delivered in 2-4 business days
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 2.70 minute at full load
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Replaceable battery for reliable output for prolonged usage with maximum efficiency
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry delivers energy to the network through an easily controlled reaction
- NEMA 5-15P plug/connector type for a secure, feasible operation
- NEMA 5-15R receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- Line-interactive UPS with network application/usage to ensure maximum dependability and optimal performance
Smart-UPS Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
| Alarm | Configurable Delay |
|---|---|
| Alarm | Low Battery |
| Alarm | On Battery |
| Application/Usage | Business |
| Application/Usage | Communication System |
| Application/Usage | Equipment |
| Application/Usage | Network |
| Application/Usage | Network Hub |
| Application/Usage | POS Terminal |
| Application/Usage | Router |
| Application/Usage | Security System |
| Application/Usage | Server |
| Application/Usage | Storage |
| Application/Usage | Switch |
| Application/Usage | Voice/Data Network |
| AVR | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 6.30 Minute |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Country of Origin | Philippines |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Depth | 9.1" |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Input Voltage Range | 92 V AC - 139 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity | 400 W |
| Load Capacity | 500 VA/400 W |
| Manufacturer Part Number | SCL500RM1UC |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Management | USB |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Color | Black |
| Product Color | Silver |
| Product Family | Smart-UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS 500VA Rack/Floor Mountable UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Rack Height | 1U |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Serial Port | Yes |
| Software Included | Powerchute® Business Edition |
| Status Indicators | LED Display |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Surge Energy Rating | 680 J |
| Transfer Time | 10 ms |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 8.20 lb |
| Width | 17" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 12.7500 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304344551 |
| MPN | SCL500RM1UC |

Log In