We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMTL750RM2UC Rack-mountable 750VA UPS (Not for sale in Vermont)
Delivered in 2-4 business days
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Up to 5.70 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Overload protection feature protects a motor by sensing the current going to the motor to prevent malfunction
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA 5-15P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- NEMA 5-15R receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Line-interactive UPS with server application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
| Alarm | Configurable Delay |
|---|---|
| Alarm | Low Battery |
| Alarm | On Battery |
| Application/Usage | Communication System |
| Application/Usage | Network Device |
| Application/Usage | Network Hub |
| Application/Usage | POS Terminal |
| Application/Usage | Router |
| Application/Usage | Security System |
| Application/Usage | Server |
| Application/Usage | Switch |
| AVR | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.80 Minute |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 12.5" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.4" |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity | 600 W |
| Load Capacity | 750 VA/600 W |
| Manufacturer Part Number | SMTL750RM2UC |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Color | Black |
| Product Family | Smart-UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Model | SMTL750RM2UC |
| Product Name | Smart-UPS SMTL750RM2UC Rack-mountable 750VA UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Rack Height | 2U |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Serial Port | Yes |
| Software Included | SmartConnect |
| Status Indicators | LED status indicators: Quickly understand unit and power status with visual indicators. |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 95°F (35°C) |
| Surge Energy Rating | 680 J |
| Transfer Time | 10 ms |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 34 lb |
| Width | 17.3" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 42.0000 |
| UPC | 731304341994 |
| MPN | SMTL750RM2UC |

Log In