We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 2200VA 120V
Delivered in 2-4 business days
- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA 5-20R receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Tower form factor is least expensive and highly configurable with maximum dependability
Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 23" |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Height | 17" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Load Capacity | 1800 W |
| Load Capacity | 2200 VA/1800 W |
| Manufacturer Part Number | SRT2200XLA |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Number of Battery & Surge Outlets | 7 |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | |
| Product Color | Black |
| Product Family | Smart-UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS SRT 2200VA 120V |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L5-20R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA L5-20R |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 55.12 lb |
| Width | 3.3" |
| UNSPSC | 39121011 |
| Download PDF File |
| UPC | 731304325161 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 67.0000 |
| Brand | APC |
| MPN | SRT2200XLA |

Log In