We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower, 120, Lead Acid, Hot Swappable, 3 Year Minimum Battery Life
SKU
INGMRM5755
by APC
$1,263.11 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hot-swappable batteries - Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
- Intelligent battery management - Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
- Rack/Tower convertible - Protects the initial investment in the UPS when migrating from tower to rack-mount environment.
- Scalable runtime - Allows additional run time to be quickly added as needed.
- User-replaceable batteries - Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)
Category: Server Cabinets
Marketing Information from the Manufacturer
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 1200 VAh |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC Smart-UPS:; SMX2000RMLV2; SMX2200RMHV2U; SMX2200RMLV2U; SMX3000RMHV2U; SMX3000RMHV2UNC; SMX3000RMLV2U; SMX3000RMLV2UNC |
| Depth | 19" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Height | 17" |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer Part Number | SMX120BP |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Output Voltage | 120 |
| Package Contents | Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower; Installation guide; Rack mounting brackets |
| Product Color | Black |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower |
| Product Type | External Battery Pack |
| Rack Height | 4U |
| Weight (Approximate) | 134.28 lb |
| Width | 7" |
| Weight (lbs) | 103.0000 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304292562 |
| MPN | SMX120BP |

Log In