We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Smart-UPS X 2000VA Tower/Rack Convertible UPS, 2U Tower/Rack Convertible, 3 Hour Recharge, 120 V AC Input, 120 V AC, 100 V AC, 110 V AC, 127 V AC Output
SKU
INGM6XN008
by APC
$2,182.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Experience higher efficiency with lower energy cost.
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet.
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity.
- NEMA 5-20P plug/connector type for a secure, feasible operation.
- NEMA 5-15R receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability.
- Line-interactive UPS with server application/usage to ensure maximum dependability and optimal performance.
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability.
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility.
- Tower/Rack Convertible form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency .
Category: UPS & Accessories
Intelligent and efficient network power protection from entry level to scaleable runtime. Ideal UPS for servers, point-of-sale, routers, switches, hubs and other network devices. Part of Smart-UPS. Over 20 million units sold - the UPS you can trust
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |
|---|---|
| Alarm | Configurable Delay |
| Alarm | Low Battery |
| Alarm | On Battery |
| Application/Usage | Hub |
| Application/Usage | Network Device |
| Application/Usage | POS |
| Application/Usage | Router |
| Application/Usage | Server |
| Application/Usage | Switch |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Life | 5 Year |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Depth | 26.3" |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| EPO Port (Interfaces/Ports) | Yes |
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| Height | 3.4" |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 70 V AC - 153 V AC |
| Input Voltage Range | 75 V AC -154 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Load Capacity (W) | 1800 W |
| Manufacturer Part Number | SMX2KR2UX145 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Maximum Storage Elevation | 10000 ft |
| Number of Battery & Surge Outlets | 7 |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Voltage | 100 V AC |
| Output Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Package Contents | Smart-UPS X 2000VA Tower/Rack Convertible UPS; CD With Software; Documentation CD; Installation Guide; Rack Mounting Hardware; Rack Mounting Brackets; Rack Mounting Support Rails; Removable Support Feet; Smart UPS Signalling RS-232 Cable; USB Cable |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Product Color | Black |
| Product Family | Smart-UPS X |
| Product Line | Smart-UPS X |
| Product Name | Smart-UPS X 2000VA Tower/Rack Convertible UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Rack Height | 2U |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L5-20R |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA L5-20R |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
| Status Indicators (Controls/Indicators) | LED:; On Line; On Battery; Replace Battery; Overload Indicators |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Thermal Dissipation | 59.49 W |
| Transfer Time | 4 ms |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| USB (HID Compliant) Port (Interfaces/Ports) | Yes |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Weight (Approximate) | 84.59 lb |
| Width | 17" |
| Download PDF File |
| Brand | APC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 98.0000 |
| UPC | 731304405269 |
| MPN | SMX2KR2UX145 |
| Prop65 Warning | Lead and lead compound, both. |

Log In