We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC by Schneider Electric Switched Rack AP8000 24-Outlets PDU, Switched, NEMA L6-30P, 21 x IEC 60320 C13, 3 x IEC 60320 C19, 230 V AC
Delivered in 2-4 business days
- Metering-by-Outlet capability - Individual outlet level power metering provides a more granular view of the power distributed to equipment within the enclosure. It also provides the ability to analyze component power trends and perform capacity planning.
APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power cycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Power sequencing time delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment to avoid circuit overload. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads with user-defined alarms to warn of potential circuit overloads. Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, Command Line Interface, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles.
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
|---|---|
| Depth | 2" |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 72" |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Management | Protocols:; Web; SNMP; Telnet |
| Manufacturer Part Number | AP8641 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Number of Cord/Cable | 1 |
| Output Voltage | 200 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Package Contents | Switched Rack AP8000 24-Outlets PDU; CAN port terminator; Installation guide; Rack mounting brackets; Safety guide; Serial configuration cable |
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Product Family | Switched Rack AP8000 |
| Product Line | Switched Rack |
| Product Model | AP8641 |
| Product Name | Switched Rack AP8000 24-Outlets PDU |
| Product Series | AP8000 |
| Product Type | PDU |
| Protection Type | Overload Protection |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Weight (Approximate) | 18.10 lb |
| Width | 2.2" |
| Weight (lbs) | 23.8000 |
|---|---|
| Brand | APC |
| UPC | 731304276975 |
| MPN | AP8641 |

Log In